- Jak si vybrat vhodnou solární elektrárnu?
- Chci si ohřát vodu
- Chci co nejlépe využít energii
- Chci větší soběstačnost
- Nevím, potřebuji poradit
Fotovoltaika je výroba elektřiny ze slunečního záření, principiálně založená na fotoelektrickém jevu. Energie fotonů ze světla, které dopadá na fotovoltaickou buňku, z ní vyráží volné elektrony - vytváří stejnosměrný elektrický proud. Fotovoltaická buňka je v podstatě plošná dioda zapojená v závěrném směru. Pro výrobu fotovoltaických buněk se používá nejčastěji křemík (monokrystalický, polykrystalický a amorfní), případně některé speciální sloučeniny chemických prvků (kadmium apod.). Vývoj v oblasti použitelných materiálů jde neustále kupředu, což se odráží zejména na zvyšující se účinnosti buněk.
Účinnost FVE je závislá na množství slunečního záření dopadajícího na plochu fotovoltaického panelu. V České republice se roční úhrnné množství dopadajícího slunečního záření pohybuje v rozmezí 900 - 1400 W/m², při celkové době slunečního svitu 1400 - 1700 hodin/rok. Výroba FVE závisí na zeměpisné poloze, orientaci vůči světovým stranám a také na úhlu sklonu, přičemž v České republice je ideální umístění na jihu Moravy, s orientací na jih a pod úhlem 33°. Menší odchylky vůči ideálu nejsou na výrobě FVE téměř znatelné. Pro stanovení předpokládané výroby FVE se používají dlouhodobá měření, výsledek je tak možné stanovit velmi přesně.
Pro fotovoltaickou elektrárnu je jednotkou maximálního výkonu Wp (watt peak). Výkon běžně budovaných solárních elektráren je udáván v kWp. Instalovaný výkon 1 kWp je schopen vyrobit přibližně 1 000 kWh elektřiny za rok. Plocha panelů je vypočtena z požadovaného výkonu elektrárny. Pro výkon 1 kWp by v běžných podmínkách měla stačit plocha panelů 6 až 7 m². Průměrná plocha střechy u rodinného domu se pohybuje okolo 60 m².
Pokud je fotovoltaická elektrárna sestavena z kvalitních komponentů, je v podstatě bezúdržbová. Životnost panelů je 20 až 30 let a nevadí jim déšť, sníh, kroupy ani třeskutý mráz. Nemusí se ničím omývat. Při správném sklonu panelů postačí na údržbu déšť.
Fotovoltaické panely lze instalovat na střechu šikmou i plochou, případně i na fasádu objektu. K upevnění panelů se používá speciální podkonstrukce, jejíž volbu ovlivňují faktory jako typ a orientace střechy, druh střešní krytiny či únosnost střechy. Podkonstrukce musí být dobře upevněna, aby odolala povětrnostním vlivům.
Samotná fotovoltaická buňka má velmi nízké napětí a je mechanicky velmi křehká, proto je v praxi téměř nevyužitelná. Aby bylo možné prakticky využít výrobu elektrické energie, je třeba zvýšit napětí, což se děje sériovým spojením několika buněk. Paralelní spojení nezvyšuje napětí, ale umožňuje zvýšit vyráběný stejnosměrný elektrický proud. Kombinací sériového a paralelního spojení více buněk lze vytvořit fotovoltaický panel. Zapouzdření buněk a opatření panelu rámem zajistí i vysokou odolnost vůči mechanickému namáhání.
Stejným způsobem, jako se spojují buňky do fotovoltaického panelu, se spojují i fotovoltaické panely, abychom dosáhli vhodného napětí a proudu pro připojení se střídači.
Vzhledem k tomu, že se fotovoltaické panely instalují prakticky pouze na střechách a místech, kde jsou vystaveny dostatečnému slunečnímu záření, vzniká problém s jejich ochranou před úderem blesku, který by mohl zničit nejen celou FVE, ale i budovu, na které je FVE instalována. Tomu lze zamezit instalací ochrany před bleskem, jak vnější (hromosvod), tak i vnitřní (přepěťové ochrany). Podstatou vnější ochrany je zabránit přímému úderu blesku do fotovoltaických panelů a tak je chránit před zničením. Podstatou vnitřní ochrany před bleskem je zamezit vniknutí přepětí do objektu po vstupujících kabelech a ochránit tak kompletní instalaci budovy včetně FVE.
Jedná se o nejoblíbenější fotovoltaický systém, který vám umožní využívat vyrobenou elektrickou energii ve vašem objektu a případné přebytky výroby použít pro ohřev vody.
Základní specifikace:
On-grid systém – základní komponenty:
Rostoucí oblibu získává hybridní systém, u něhož se vyrobená elektrická energie využívá v daném objektu a případné přebytky výroby se ukládají do baterie.
Základní specifikace:
Hybridní FV systém – základní komponenty:
Systém je vhodný pro objekty, které není možné napojit na distribuční síť (např. chaty, chalupy, zahradní domky, hausbóty, jachty atd.).
Základní specifikace:
Jedná se o speciální OFF-GRID systémy, které jsou vhodné pouze pro ohřev vody. Výhodou systému je jednoduchá instalace FVE a téměř žádná administrativa s připojením. Instalaci je možné provést jak do nového, tak u systému Solar Kerberos i do stávajícího zásobníkového ohřívače.
Zavolejte, nebo nám napište. Vynasnažíme se vám vše vysvětlit a navrhneme vám solární elektrárnu na míru.
Co od své fotovoltaické elektrárny očekáváte?
Popište nám, co by elektřina vyrobená fotovoltaickým systémem měla v domácnosti zastat. Ochotně vám vypracujeme návrh nejvhodnějšího řešení na míru.
Vyplňte prosím krátký dotazník a my vám ji připravíme na míru.
V současné době je z kapacitních důvodů zastaven příjem nových poptávek.
Pro letošní rok budeme schopni zajistit služby pouze zákazníkům společností holdingu DEK.
Pro získání naší nabídky kontaktujte prosím svého obchodního zástupce ze společnosti holdingu DEK.
Děkujeme za pochopení.